Guida fillestare
Përditësimi i fundit: 1 Tetor 2015, 16:47:42 (aktualisht jashtë shërbimi!)


Guida e Fillestarëve


Pra je regjistruar,pranuar dhe I vene ne lidhje(log in) dhe po mendon"Cfare Dreqi Duhet te bej tash?”

Shpresojm se kjo guid do tju jap nje dije per''Duhet Dhe S'duhet bere''gjerat para se karriera juaj ne GPRO t'kete filluar. Kjo guid eshte me shume per Rookie sepse pas kalimit ne amateur ti ke me shume ide se cfare duhet t'besh

Ta rekomandojm ta lexosh te gjith kete para se ti besh provat konfigurimin per garen e ardhshme dhe te hysh ne gare.

Gjerat kryseore ne Rookie jane:Piloti I Mire&Parate(Ne do t'ju tregojm edhe per pilotin por se pari Parate:)!


Para


Tendenca fillestare është të shkoni menjëherë në "Rregullo makinën" ose "Pajisjet" dhe të harxhoni të gjitha paratë për ta bërë makinën tuaj më të shpejtë. Kjo është një JO-JO e madhe! Niveli Rookie posaçërisht, do të thotë një prezantim me lojën dhe mësimi i personave se si të menaxhojnë financat nëse duan të vazhdojnë përpara dhe të jenë të suksesshëm në lojë.

Nëse ju mbishpenzoni dhe shkoni në defiçit, atëherë ju nuk do të mundni të merrni një pilot të aftë, të ndërroni asnjë pjesë makine( mundeni vetëm të ulni nivelin), gjithashtu nuk do të promotoheni nëse jeni në defiçit - edhe nëse e shkatërroni grupin dhe fitoni me 50 pikë diferencë.

Kështu që është shumë e rekomandueshme të mos shpenzoni asnjë para vetëm nëse jeni i detyruar. Kurseni dhe krrusuni si një kampion i vërtetë.

VETEM ndërroni/rrisni nivelin pjesët e makinës kur ato të jenë aq të nxehta sa të mos ia dalin për garën e ardhshme. Në këtë mënyrë ju do t'i përdorni ato në mënyrën më të mirë dhe jo t'i hidhni në kosh. Nëse pretendoni për t'u promotuar, atëherë do t'ju duhet çdo qindarkë në mënyrë që të ngjiteni thjeshtësisht në amator.


Pajisjet, stërvitja e stafit dhe testimet duhet të injorohen me shumë mundësi kur jeni në Rookie. Përsëri, Rookie është më shumë për t'ju shpjeguar si funksionojnë pajisjet,dhe ju nuk mund të harxhoni miliona për pajisje dhe trajnim - ndëkohë që do t'ju nxehë makinën, pra do t'ju duhet të ndërroni pjesët më herët.

Së fundmi, në fund të çdo sezoni rookie resetohet plotësisht. çdokush që nuk promotohet i ka çdo gje të rregulluar,pajisjet,çdo gjë, dhe çdokush nis sezonin me $30mil për t'i shpenzuar përsëri. Kjo mund të shkojë edhe $35mil nëse ju keni garuar të 17 garat e sezonit të shkuar. Kjo mund t'ju hyjë shumë në punë nëse e dini që nuk do të promotoheni dhe do të merrni një pilot të ri pasi ju mund të shkruani ofertën e pilotit & parapagesën pasi paraja resetohet dhe ju do të mbeteni vetëm me pagesën e pilotit për garë për sezonin e ardhshëm. Më shumë për këtë ndodhet në sektorin më poshtë.


Shofer


Në rookie piloti është prioriteti juaj i parë. Ai mundet të jetë fare lehtë arsyeja e parë përse një-vendëshja juaj ndryshon fatin tuaj për të mbyllur garën në pozicionin e parë në vend të pozicionit të 20të. Mund të ketë edhe persona të cilët do të dominojnë grupin dhe do të fitojnë promotimin, vetëm prej pilotit të tyre fantastik pa pasur fare nevojën të rregullojnë makinën. Kjo, është padyshim fantastike, por jashtëzakonisht e rrezikshme - pasi personat që e bëjnë këtë do të zgjohen në amator me një makinë që është 3+ nivele më e vogël se e të tjerëve. Mbi të gjitha do të thotë të merrni një pilot fantastik -por mos e lini të promotohet i vetëm. Vazhdoni të rregulloni makinën (vetëm kur t'i keni pjesët të nxehta mjaftueshëm) dhe kurseni para kudo që të mundeni.

Ju nuk do të gjeni një pilot që ka një raport të mirë të vlerave të tij në rookie, por një pilot me një apo dy aftësi do të mjaftojë dhe do t'ju bëjë me një pilot që do t'ju promotojë lehtësisht. Gjejini ato aftësi që janë pjesë të qejfit të promotimit.

Por sa i paguani ju keta pilota? Epo sa më pak të mundeni. Shumica e kohes do të jetë një betejë e vërtetë midis menaxherëve, prandaj do t'ju duhet të paguani mbi pagesat që ata kerkojnë për t'i fituar - por zakonisht nuk është e rekomanduar të paguhet më shumë se $3milionë pagesë ( dhe kjo është për garë ) përndryshe mund të keni veshtirësi të vazhdoni të rregulloni makinën tuaj deri në fund të sezonit.

Sic e permendëm në sektorin e parave më sipër, në përfundim të cdo sezoni Rookie resetohet plotësisht. Kjo perfshin edhe pilotin tuaj ku, nëse piloti ka mbi 85 OA ( mesatare ) ju do të humbisni edhe atë. Kjo do të thotë se SHUMë menaxherë do të jenë pa pilot në fillim te sezonit, që do të thotë se do të bëhet një pazar i madh në tregun e pilotëve me pilotët më të mire për t'u promotuar të cilët marrin mbi 40 oferta. Jo gjë e mirë - dhe ju duhet ta shmangni përfshirjen në kete gjë me cdo kusht.

Për këtë arsye ju duhet të kërkoni dhe merrni një pilot në fund të sezonit në përgatitje për një katastrofë të vërtetë sezonin tjetër.

Avantazhi që keni në këtë gjë është se tregu do të jetë më i qetë - por ju mundeni edhe të jepni një parapagesë të majme ( deri në trefishin e pagesës për garë ) si një joshje për pilotin që të bashkohet me ju. Paratë që ju i jepni pilotit tuaj si parapagesë nuk kanë asnje vlerë pasi gjithsesi në fund të sezonit paratë tuaja do te jenë përsëri $30 milionë!

E vetmja gjë që duhet të fiksoni në mendjen tuaj është se pasi të merrni një pilot fantastik - ju do ta humbisni atë gjatë resetit nëse mesatarja është mbi limitin e 85. Ka disa arsye se si ta ulni mesataren, por këtë gjë duhet ta gjeni vetë.


Mbledhja e të dhënave


Ne menyre qe te besh progres ne GPRO ti duhet te mbledhesh sa me shume informacion qe eshte e mundur.Sugjerime per data per tu mbledhur jane detajet nga Analiza e Gares ( kjo do t'ju japi konsumimin e karburantit per garen dhe ate te gomave gjithashtu),nxemja e pjeseve te makines,te dhenat e pilotit(nga faqja e Trajnimit te Pilotit) dhe temperatura e gares( kjo ndikon ne konsumimin e gomave).Nxemja e pjeseve te makines do t'ju lejoje te kuptoni se kur duhet te nderroni pjeset e makines,ndersa konsumimi i karburantit dhe i gomave do t'ju ndihmoje per te llogaritur me mire strategjine per garat ne vazhdim.


Setupi makines dhe kualifikimi garës


Perpara se te kalojme tek Kualifikimi me pare duhet te dini rreth Setup-it. Do kesh 8 Gjiro Praktike per te krijuar Setuo-in 'perfekt' te makines. Kjo nuk eshte e lehte pasi Piloti yt mund te jete mire edhe pa Setup-in 'perfect' .

Jane 6 pjese ku mund te shkrush, Front & Rear Wings, Engine, Brakes, Gears & Suspension dhe secila ka nje vlere nga 0 tek 999. Ne kete Praktike/Kualifikime ka nje faqe dhe disa ikona te cilat do te ndihmojne me vlerat.

Pasi te kesh gjetur Setup-in 'perfect' do duhet te besh kualifiket. Perpara se te besh keta duhet te vendoshesh me cilat Goma do vazhodsh per gare. Per te kryer nje veprim te tille duhet te shikosh te dhenat e pistes (Track Information) dhe motin qe te zgjedhesh gomat e duhura. Zgjedhja e gomave do ndikoje edhe me sasin e karburantit qe do marresh.

Me Setup-in ne rregull, duhet te sigurohesh qe ke zgjedhur gomat e duhura dhe te besh Q1 dhe te zgjedhesh Risks e duhura per Pilotin. Sa me shume te larta jane rreziqet aq me shume mundesi ke per te qene i shpejte por edhe qe piloti yt te gaboje.Por pjeset e makines do nxehen disi me shpejt


Ne kete menyre do vish tek Q2. Kesaj rradhe do duhet te fusesh sasin e duhur te karburantit. Kjo nuk mund te nryshohet me. Prape do kesh te njejtat gje si ne Q1 per RISKS e Pilotit.

Pas Q2 mund te shohesh ne veten ne Starting Grid(Piken e nisjes). Eshte shume e rendesishme per te bere ne rregull te dhenat tek Race Setup & Strategy.

Perpara se te shkojme atje nje NOTE e shpejte per shiun.


Ja ku vjen shiu përsëri


Po bie shi prap,mund te jete K1,K2 apo gara por eshte prap lagesht. Pra Cfare? Per Fillim Duhet te mendosh te vendosesh goma per shi. Tjeter Gje kryesore eshte se Setupi juaj do jet ndryshe nga thate ne lagesht.Sakohe do të duhet të gjejnë për vete për shembull, duke i krahasuar konfigurimin nga një seancë testimi thatë me konfigurimin nga një seancë testimi i lagësht.


Kjo eshte shume e rendesishme nese K1/K2 eshte thate/lagesht(ose anasjelltas). Gjithashtu duhet te mbani mend se kur eshte duke rene shi ju DUHET te perdorni goma te shiut ne Kualifikime (ose do humbni shume kohe).Ky eshte nje gabim qe edhe menaxheret me eksperience e bejne sepse gomat e shiut nuk jane gomat e vetme

Eshte edhe nje ceshtje tjeter kur eshte duke rene shi.Nese bie shi ne K2 atehere do thote se do kete shi ne fillim te gares. Gjithsesi eshte e nevojshme te shikosh ne parashikimet e motit para se te vendosesh per gomat e tua startuese. Nese parashiki tregon se ka shum pak mundesi qe te bie shi ne 30 min e pare at-her shiu do ndalet pas pak xhirosh.Ti duhet te vendosesh nese do te fillosh me goma te thata dhe te hysh ne pit vetem pas pak xhirove ose te fillosh me goma te shiut dhe te humbesh pak kohe por te mos hysh ne pit


Setupi garës & strategjia


Pra ke bere kualifikimet dhe tani duhet ta beni konfigurimin e makines dhe ta beni strategjine.

Ka disa elemente ne kete drejtim pra ne do ti tregojm ato nje nga nje.

Se pari,Konfigurimi i Makines. Ky ne rastet me te shumta mund te jete ai qe ke perdorur ne kualifikime ose tjeter pasi qe ka filluar te bie shi ose shiu eshte ndalur. Gjithashtu nese ka rene shi ose ka qene that ne kualifikime dhe tani do ndalet shiu ose anasjelltas at-here ti duhet ta rishikosh konfigurimin
Strategjia e sasise se naftes eshte ne radhe.Ne GPRO ti kurre nuk do mbetesh pa nafte.Ti do hysh ne pit kur gomat e tua ose nuk do kesh me litra naft per ta perfunduar nje xhiro tjeter.Kjo do te those se ne vend se ti te tregosh se sa xhiro do qendrosh ne piste ti do te tregosh se sa litra do vendosesh.Sasia e karburantit është shuma për tank juaj të jetë në krye deri në vend se nga vendi deri ne krye

Nje shembull i thjeshte - Ti hyn ne pit me 15 litra nga 60 qe ke vendosur.Kjo do thote se 45 litra do ti shtohen stintit tuaj.

Strategjia e gomave ne radhe. Ke dy zgjedhje goma te thata ose te lageshta.Sic u pemend edhe me pare vetem sepse do filloj gara me shi nuk do thote se ti duhet te vendosesh goma shiu per fillim. Eshte nje seksion SHUME I RENDESISHEM per strategjin e gomave. Numri i xhirove per shi para se te hysh ne pit. Ne F1 kur fillon te bie shi nevojiten disa xhiro qe pista te laget ose edhe anasjelltas.Jo ne GPRO.Kur Fillon te bie shi pista laget e gjitha menjehere dhe gjithashtu kur ndalet pista thahet menjehere domethene duhet nderruar gomat menjehere. Kjo do thote se ne shumicen e rasteve''Prit per ti nderruar gomat nese fillon bie shi''duhet te jete ZERO.Nje gje tjeter per tu permendur eshte se ti duhet te rimbushesh litrat nese nderron gomat kjo dmth se strategjia juaj mund te shkaterrohet.
Strategjia e pilotit eshte e fundiu. Se pari kemi risqet.Sic permendet edhe ne FAQ 40 risqe jan shum per Rookie. Ti duhet ta mbash ne mend se sa me shum risqe qe te vendosesh aq me i madh eshte rreziku per gabim te shoferit dhe gjithashtu edhe per nxehje me e shpejt e pjeseve.Gjithashtu ke mundesin qe te zgjedhesh ''Lejo shokun e skuadres te kaloje''

Nese makina ka problem eshte normale qe te rregullohet nese eshte e mundur per rregullim, edhe pse xhirot e mbeta do mbesin reference personale. Gjithashtu reference personale eshte kur ti cendos qe te hysh ne pit per te rregulluar makinen.

Ne fund ti mund ti japesh shoferit instruksione. Keto jan te njejta me ato ne kualifikime
Te dyja xhirot e kualifikimeve duhet te jene te perfunduara para 90 minuta se te filloj gara. Gjithashtu per ta nderrruar strategjin por pas ores 18:30CET ti nuk mund te nderrosh ndonje gje tjeter


Ditën e garës


Garën ju mundeni vetëm ta shikoni. Në këtë pikë nuk mund të bëni më asgjë për të ndryshuar strategjinë, pra I njëjti rezultat del sikur të gjithë garën,një pjesë të saj të mos e shihni fare.
Gara vetë përtërihet çdo 2 minuta me xhiron e re. Kjo do të thotë se një garë me 40 xhiro do të zgjase 80 minuta dhe nje gare me 75 xhiro do të zgjase rreth 2 orë e gjysmë për ta parë. Kini parasysh se kjo nuk është gjatësia e garimit por vetëm se sa zgjat për ta parë atë direkt

Pak pas përfundimit të garës ( brënda gjysmë ore) faqja kryesore është rregulluar me rezultatet e garës. Atëherë mund të mblidhni çfarëdo informacioni të deshironi dhe gjithashtu të shihni përsëritjen e garës sipas dëshirës tuaj. Kjo do të thotë se ju duhet shumë më pak kohë për të parë të githë garën.


Sponsoret


Kur futeni në lojë ju merrni një sponsor pë 10 gara me vlerë 1 milion $ për garë. Kjo është edhe në rookie pas resetit. E keni ju në dorë për të marre sponsora të tjerë.

Është më e lehtë të negociohet me një sponsor sepse kjo do të përshpejtonte proçesin. Juve do t'ju bëhen pyetje të ndryshme nga sponsori gjatë negociatave. Duhet të siguroheni që t'i përgjigjeni përpara garës tjetër, përndryshe negocimi nuk do tē vazhdojë. Është e rekomandueshme që të negocioni me sponsora me tē cilët nuk po negociojnē menaxherë të tjerë pasi nēse një menaxher mbyll negociatat dhe merr sponsorin, tē gjitha negociatat me menaxherët e tjerë do te fshihen.


Testime


Ka 8 prioritete të cilat mund të përdoren në testim. Kur ju testoni do t'ju kushtojë 1milion $ dhe do t'ju nxehë pjesët e makinës. Ju keni në dispozicion 10 prova testimi dhe një limit prej 100 xhirosh në këto 10 prova.

Prioriteti i "setupi i makinës" thjesht do të lejoje pilotin tuaj të japë një koment për setupin e makinës në një mënyrë të ngjashme si xhirot tuaja të praktikës.

Opsionet e tjera do t'ju japin pikë të ndryshme testimi në Fuqi, Nxitim, Trajtim ( P,H&A ) të cilat, pas 4 garave, do të kthehen në pikë për makinën të cilat do të rrisin performancën e makinës suaj. Sa më shumë xhiro të bëni brënda këtyre prioriteteve, aq më shumë pikë testimi do të merrni. Dhe këto,sic e përmendëm më lart, konvertohen në pikë makine pas 4 garash dhe kthimet e ketyre pikëve varen nga stafi juaj.

Nëse jeni i sigurt që do të promotoheni në 4 garat e fundit atëherë ju mundeni edhe të bëni disa testime. Kjo do të thotë se ju do të nisni karrierën tuaj në amator me ca më shumë pikë makine për të forcuar makinën tuaj.


Stafi dhe objektet


Nderkohe qe je ne rookie,te vetmet gjera qe ti mund te deshirosh ti rrisesh nivelin jane Qendra e pitstop dhe qendra e komercial.Te tjerat thjesht ndikojne ne kthimin e pikeve te testimeve ne pike per makinen

Ne menyre qe te trajnosh stafin,mesatarja e nivelit te stafit duhet te jete me e ulet se niveli maksimal i treguar ne faqen e Stafit&pajisjeve.Ky nivel rritet duke blere pajisje te nivelit me te larte.

Guida fillestare
Përditësimi i fundit: 1 Tetor 2015, 16:47:42 (aktualisht jashtë shërbimi!)